fbpx
Mecidiyeköy Ara
0212 275 92 75
Kadıköy Ara
0216 450 10 01
Whatsapp Yaz Whatsapp Yaz
Mecidiyeköy- Tel: 0212 275 92 75 Kadıköy - Tel: 0216 450 10 01

Yabancı Dil Öğrenme Sürecinizi Hızlandırın

1- Dinlemek

Öğrendiğiniz yabancı dilde sevdiğiniz ve ilginizi çeken konularda podcast dinleyebilir, video izleyebilir, notlar alarak kelimelerin telaffuzlarını öğrenebilir, insanların konuşma şekillerine ve tonlamalarına alışabilirsiniz. Böylece günlük hayatınızda karşılaşacağınız kişileri daha kolay anlayabilirsiniz.

2- Tekrar Etmek

Her ne kadar unutmak istediklerimizi unutamayıp, unutmamamız gerekenleri unutsakta; fark etmediğimiz şey istemeden kafamızda yaptığımız tekrarlardır. Bu tekrar etme işini öğrendiğimiz yabancı dil için uygularsak en büyük sorunumuz ortadan kalkar. 

3- Boş Zamanları Değerlendirmek

Hep duyduğumuz sorunlar; çok çalışıyorum, çok yoğunum, çok yorgunum.. dil öğrenmek istiyorum ama zaman bulamıyorum…
Ne kadar yoğun olursanız olun, dikkatle bakarsanız ölü zamanlarınızın olduğunu göreceksiniz… otobüs beklerken,yolculuk yaparken, kahvaltı yaparken,yemek hazırlarken… örnekler çoğaltılabilir. Önemli olan oturup saatlerce çalışmak değil, bu ölü zamanları keşfedip, sevdiğiniz şeyleri yaparak, dil öğrenimiyle harmanlayabilmek…

Boş zamanlarınızda ne yaparsınız? Müzik dinler misiniz? O çok sevdiğiniz yabancı şarkının şarkı sözleri nedir? Kitap okumak? Türkçe çevirisini okuduğunuz o güzel kitap orjinal dilinde nasıl yazılmış? Acaba çeviri ne kadar güzel olmuş? Kimmiş bu yazar? 

4- Asla Panik Yapmamak, Umutsuz Olmamak

Az çalışmayla büyük ilerlemeler beklemek doğru olmaz. Sabırlı olup küçük gelişmelerle üzerine koyarak ilerlemek daha gerçekçidir. Acil olarak bir dil öğrenemezsiniz. Ancak acil olarak birkaç cümle ezberleyebilirsiniz. Fakat bütün bir dili ezberlemek pek mümkün olmayacaktır. Sadece ezberlediğiniz durumlarda kendinizi bulmanız pek olası değil. Dilin en güzel ve aynı zamanda onu en zor yapan parçası da uyarlanabilir olmasıdır. Yani her durumda özgün bir şekilde kullanılmak üzere yeniden oluşturulur. 10 günde dil öğrenmek mümkün olmayacaktır. Beklentilerinizi gerçekçi tutun ki, gereksiz bir hayal kırıklığı moralinizi bozmasın.

5- Küçük Bir Hikaye Seçip Okumak, Tekrar Etmek, Kelimeleri Ezberlemek Değil Cümle İçinde Anlamak

Aslında son derece açık; her ne kadar dilden dile biraz değişiklik gösterse de birçok kelime geçtiği cümlede farklı anlamlar kazanıyor. Bundan sebep, sadece oturup kelime ezberlemek sizi ileri taşımayacaktır. Bunun yerine 3. maddedekileri yaparken bilmediğiniz kelimelerin geçtiği cümlelere odaklanın ve anlamlarını oradan alın. Kelime öğrenmek konusunda sıkıntı yaşayanlar aslında öğrenme sürecinde o dili hiç kullanmayanlar oluyor. Kullanmadığınız bir şeyi geliştirmeniz pek olası değil. Yatarak kas yapanı gördünüz mü? Hayır. (Eğer gördüyseniz bize bir mail atın lütfen. XD )


6- Aynı Sesli Texti Birden Fazla Dinlemek Ve Tekrar Etmek

Aynı metni, aynı filmi, aynı videoyu tekrar tekrar izleyin. Telaffuz, kelimeler, cümleler, tonlamalar, grammar kullanımı, hepsini görün. Bütünü parçalayın sonra yeniden birleştirin. Yabancı dil bozabileceğiniz bir şey değil, dolayısıyla incelemekten çekinmeyin.


7- Öğrendiklerinizi Kullanın- Hayata geçirin


Eğer devamlı gramer kitapları- kelime listeleri- ezber ifadeler üzerinden giderseniz, en fazla doğru mail atabilmeyi, okuduğunuzu anlamayı öğrenirsiniz ve oradan da devamlı gerileyip başa dönersiniz.
Kalıcı olması için ana dili ingilizce olan ( veya öğrendiğiniz dil her ne ise) birileriyle iletişime geçip, korkmadan hata yapmayı göze almanız gerekir. Hata yapmadan öğrenemezsiniz.. Emin olun R. Nadal birden fazla başarısızlığının üzerine koydu en büyük başarılarını.. Yada kaleci Casillas bir sürü gol yedikten sonra gol yememeyi öğrendi.. Edison ampülü yapamamanın yüzlerce yolunu öğrendikten sonra o ampülü keşfetti..


Yalnızca kitaplardan, belgesellerden giderseniz yalnızca saray dilini öğrenirsiniz. Unutmayın, küfür de lazım, fıkra da lazım, şaka da lazım, argo da lazım.. Siz söylemeseniz bile size söylendiğinde anlamanız için gerçek insanlarla konuşun.. Dili kullanın.. Hayata geçirin..

Bir cevap yazın